• 1 z 5
 

Amarone della Valpolicella DOCG Bottega Intenzivní na vůni i na patře

Neohodnoceno
 
Dostupnost Skladem (18 ks)
938 Kč
   
Značka Bottega Spa
Kategorie Itálie
 

Amarone della Valpolicella DOCG - oblast Valpolicella v regionu Veneto (Benátsko) v severní Itálii

Valpolicella se nachází několik kilometrů severně od Verony mezi Valdadige, Lessinií a Veronskou plání, kousek od jezera Garda. Toto území se pěstuje vinná réva již od starověku: její název „vallis polis cellae“ ve skutečnosti znamená „údolí mnoha sklepů“. Pěstují se zde původní révy vinné jako Corvina Veronese, Corvinone, Rondinella a Molinara, které se používají k výrobě důležitých a jedinečných červených vín. Amarone DOC je nejušlechtilejší červené víno z Valpolicella a jedno z nejvýznamnějších italských vín vůbec. Nabízí nejušlechtilejší chutě po celém světě díky své nenapodobitelné osobnosti a charakteru tradičního, ale moderního vína.

Hrozny jsou v prvních dvou týdnech října ručně sbírány a pečlivě vybírány. Nejlepší hrozny jsou opatrně uloženy v sušičkách v jedné vrstvě, aby se zajistila lepší cirkulace vzduchu a nedocházelo k drcení bobulí. Během procesu sušení jsou hrozny neustále pod kontrolou a pravidelně se otáčejí, aby se zabránilo hnilobě špatné plísně na bobulích. Do konce února ztratí hrozny alespoň polovinu své hmotnosti a díky odpařování vody dosáhnou koncentrace cukrů. Během tohoto delikátního procesu dochází v hroznech k několika transformacím, např. pokles kyselosti a úprava poměru glukózy a fruktózy, které vedou ke koncentraci polyfenolů a ke značnému zvýšení glycerinu a dalších látek.

Výlisky, které v důsledku CO2 stoupají na vrchol nádrže, se denně zvlhčují (přečerpávají), aby se zvýšila a zlepšila extrakce sloučenin přítomných ve slupkách. To také umožňuje provzdušnění moštu, což následně zvýší množení kvasinek a sníží teplotu kvasícího moštu. Poté se z vína oddělí slupky a provede se malolaktická fermentace. Víno tak zjemní a aroma se stane složitějším.

Poté se Amarone nechá zrát ve francouzských dubových sudech po dobu 30 měsíců a následně v lahvích. Zrání ve dřevě zjemňuje třísloviny a dodává vínu kulatější a hladší charakter; stabilizuje barvu a obohatil aroma. Stárnutí v lahvi obnovuje rovnováhu. Podle vinařských pravidel, Amarone della Valpolicella DOCG, zraje nejméně 24 měsíců počínaje 1. lednem roku následujícího po sklizni.

Barva a vzhled
Intenzivní rubínově červená s granátovými odstíny.

Aroma
Vyznačuje se intenzivním buketem vyzrálého červeného ovoce (třešeň marasca, olovnice, černý rybíz), džemem z černých třešní a malin, muškátovým oříškem a čokoládou.

Chuť
Plné, kulaté, skvělé tělo a struktura, teplé, vytrvalé a intenzivní k patru. Třísloviny a kyselost jsou v dokonalé rovnováze s alkoholem, což přispívá k harmonii a velké příjemnosti tohoto vína.

Párování s jídlem
Toto víno se doporučuje k dušeným masům, pečeni a zvěřině, ale hodí se také k uzeninám, kořeněným a velmi vyzrálým sýrům. Doporučuje se také jako „digestiv“, které se pomalu upíjí k zakončení jídla.

  • Obsah alkoholu 15 %
  • Zbytkový cukr 2-5 g/l
  • Kyselina 5-6,5 g/l
  • Servírování při 18-20°C
  • Typ vína: Tiché víno
  • Suché
  • Země: Itálie, oblast: Valpolicella DOCG, Veneto
  • Vinařství Bottega SPA
  • Možnost archivace 5 let

Ocenění:
2019 - Silver Medal - Korea Wine Challenge - KR
2017 - Silver Medal - IWSC International Wine & Spirit Competition - UK, vintage 2012
2017 - Grand Gold Medal - Concours Mondial de Bruxelles - BE, vintage 2012
2017 - Bronze Medal - DWWA Decanter World Wine Awards - UK, vintage 2012
2017 - Bronze Medal - IWC International Wine Challenge - UK, vintage 2012
2016 - Gold Medal - Gilbert & Gaillard International Competition - France, vintage 2012
2016 - Gold Medal - China Wine & Spirits Awards - HK
2015 - 90/100 Points - Luca Gardini - Italia, vintage 2011
2012 - Bronze Medal - Decanter World Wine Awards - UK, vintage 2008
2012 - Silver Medal - Mundus Vini Award Germany, vintage 2008
2011 - Silver Medal - Mundus Vini Award Germany, vintage 2007
2010 - Bronze Medal - Best Match food and wine category - International Wine & Spirit Competition - HK, vintage 2007
2010 - Silver Medal - Hong Kong International Wine & Spirit Competition - HK, vintage 2007
2009 - Gold Medal - Mundus Vini AwardGermany, vintage 2006
2008 - Silver Award - International Wine & Spirit Competition - UK, vintage 2003

Hmotnost 1.6 kg