Weingut Tom Dockner

Weingut TOM DOCKNER – Theyern, Rakousko, oblast Traisental

Rodina Docknerů je v Theyernu již po dobu čtyř generací vinařů, takže znalosti o dobrých místech a starých vinicích se neustále zvyšují. Otec Toma Docknera ho hodně naučil, což sloužilo jako skvělý základ pro rozšíření znalostí na odborné škole a během dalších stáží. Na vinicích nyní pokračuje v neúnavném úsilí o udržení kvality vinařství Dockner rodiny. Láska k vínu a také příroda, stejně jako důvěra jeho rodiny jsou základními hodnotami, které definují každodenní práci. To je jediný způsob, jak vyrábět vína, která nesou jméno Tom Dockner a získávají uznání, a to nejen v Rakousku, ale i na mezinárodním poli.

Údolí Traisental je domov a ústřední bod života Toma Docknera. Vína mají doslova své kořeny v půdě a podnebí. Úrodná půda se skládá z pevné sedimentované hrubozrnné horniny (tzv. konglomerát nebo slepenec) a ledovcového štěrku. Jedinečné klima této oblasti je výsledkem vlivu horkého vzduchu Panonské pánve, chladného lesního vzduchu z městysu Dunkelsteinerwald a stabilních účinků údolí Dunaje a vytváří tak jejich specifická výrazná vína.

Vinařství Tom Dockner obdělává svoje vinice jak ekologicky, tak udržitelně. Mezi vinnou révou roste speciálně smíšený výběr bylin, který je významným místem pro množství užitečného hmyzu. Ruční protrhávání listů vytváří příznivé klima v samotné stěně vinné révy a cyklus kompostu zajišťuje zdravou a vitální révu. To je investice do kvality jejich vín a budoucnosti rodinného vinařství Tom Dockner.

Hora Theyerner Berg je nejvýše položeným místem vinařství Tom Dockner a je situována ve výšce 370-410 m.n.m. Zde Grüner Veltliner těží z chladnějšího podnebí, slídnatých a písčitých sprašových půd vysoce vápenité ornice na konglomerátu.

Parapluiberg Riesling má svoji typickou dochuť díky velmi vodnaté půdě, jež obsahuje vapenitý sediment s tenkou vrstvou sprašové půdy a štěrku. Toto mikroklima je také ideální  díky jihovýchodní orientaci vinic a blízkosti lesa.

Pletzengraben je nejstrmějším místem z jejich pozemků a nachází se v nadmořské výšce 380 m.n.m. Vína Grüner Veltliner, Riesling a Traminer z tohoto strmého kotlového tvaru prorůstají své hluboké kořeny skrze vysoce vápenatou, písčito-hlinitou ornou půdu dolů až do povětrnostního sedimentu pískovce a křemenných kamenů.

Vína Pinot Noir a Grüner Veltliner z vinařství Tom Dockner najdete také v Nußdorf Hochschopf. Ve spodních terasách dochází k rozptýlení půdního podloží, jež je tvořeno sedimentovanou horninou, pokrytou rezavě hnědými sedimenty pískovce, bahna a mramoru.

Grüner Veltliner a Ryzlink jsou nejznámějšími odrůdami v údolí Traisental a jsou oprávněně vlajkovou lodí vinařství Tom Dockner, ale stejně tak jejich Traminer, Zweigelt nebo Pinot Noir. Dnes společnost Vinařství Tom Dockner produkuje 150 tisíc lahví vín ročně.

243
8551243855

Stránka 1 z 1 - 3 položek celkem

Stránka 1 z 1 - 3 položek celkem