Tenuta Fernanda Cappello

Tenuta Fernanda Cappello – Sequals, severovýchodní Itálie, oblast Friuli

Tenuta Fernanda Cappello je vinařské panství o rozloze 130 hektarů, založené v roce 1970, kde se již po tři generace pěstuje a zpracovává vinná réva. Vinařství Fernanda Cappello se nachází v městečku Sequals na úpatí kopců oblasti Friuli v severovýchodní Itálii (200 m.n.m.). Vinice se nacházejí na oblázkové minerální půdě mezi řekami Cellina a Meduna ve vlastním mikroklimatu, kde vítr Tramontina udržuje hrozny zdravé.

Současná majitelka vinařské společnosti, paní Fernanda Cappello, studovala na univerzitě Ca 'Foscari v Benátkách a je též úspěšnou architektkou. Po odchodu jejího otce do důchodu se vzdala své kariéry a vrátila se do rodinných vinic, aby spolu se svým synem Nicolou Bedendou pokračovala v otcových stopách. Vytvořila zbrusu nové vinařství s vinárnou na degustace.

Vína jsou zde vyráběna podle náročných technických norem a velká pozornost je věnována životnímu prostředí. Ve vinicích dokonce žijí i vzácné druhy ptáků. Bílá vína jsou aromatická a řízná, červená chutnají po čerstvém ovoci.

Takto pěstované hrozny jsou srovnatelné s produkty z Bordeaux. Jelikož se liší od ostatních ploch, půda v této oblasti je chudá a obsahuje dolomitické vápence, složené z minerálů, které jsou rozhodující pro výrobu kvalitních vín.

V logu vinařství Fernanda Cappello naleznete kámen zvaný Magredo. Magredo pochází z místní friulské "chudé půdy" („terra magra“), která je vyprahlá a bez vody, právě kvůli přítomnosti těchto kamenů.

Magredi je oblast západní oblasti Friuli, která se nachází v bodě vysoké nadmořské výšky, kde se potoky Cellina a Meduna spojují do vodopádu. V letních měsících se suché louky oblasti Magredi zjevují jako zářivé a spálené sluncem a definují podobnou krajinu jako některé pusté země na jihu nebo kontinentální stepi východní Evropy.

Evropská unie nedávno zahrnula Magredi do seznamu evropských významných lokalit důležitých pro zachování a uznala jejich význam pro životní prostředí. Pro vinařství v této oblasti se známý kámen Magredo stává ochrannou známkou Vinařství Fernanda Cappello.

Tenuta Fernanda Cappello dnes produkuje 100 tisíc lahví vín ročně. V jejich nabídce jsou bílá vína jako je Pinot Grigio, Sauvignon, Traminer Aromatico, Chardonnay, Friulano či Ribolla Gialla. Vedle bílých vín také vyrábí Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot, Refosco a šumivá vína včetně Prosecco.

Žádné produkty od výrobce Tenuta Fernanda Cappello nebyly nalezeny....