• 1 z 4
 

Grüner Veltliner Kirchberg DAC Příjemně vyvážené víno

Neohodnoceno
 
Dostupnost Na dotaz
270 Kč
Značka Weingut Hirtl
Kategorie Rakousko
 

Grüner Veltliner Kirchberg DAC. Kirchberg, vystaven slunci jižních svahů a díky své světlé sprašové hornině a drsné půdě, je v Poysdorfu velmi vyhledávaný. Grüner Veltliner zde získává plnou zralost a stává se exotickým a klasicky peprným. Prostříháním hroznů na polovinu, namísto zelené sklizně, má vinná réva optimální množstí živin. K vinifikaci dochází v nerezových tancích, kde hrozny zrají po dobu minimálně 4 měsíců.

Jemná slámově žlutá barva s delikátními zelenými odlesky. Jemně ovocná a elegantně kořeněná chuť. Suchá, ovocná kyselina, s chutí zralých jablek a kořeněným koncem. Příjemně vyvážené víno.

Vhodné ke kořeněným pokrmům nebo v kombinaci s vydatnými omáčkami. Vítaná alternativa za červené víno.

Zkratka DAC znamená "Districtus Austriae Controllatus", což je v překladu označení "kontrolovaného rakouského původu". Označením DAC jsou od roku 2003 (tj. vína ročníku 2002) opatřena kontrolovaná, kvalitní rakouská vína pro daný region. Pro region Weinviertel je označení Weinviertel DAC nebo Weinviertel DAC Reserve možné pouze pro odrůdu Grüner Veltliner (Veltlínské zelené). Základním kritériem označení Weinviertel DAC je splnění veškerých náročných kritérií. Tato vína před označením podléhají degustační zkoušce, při které odborná komise posuzuje nejen splnění vysoké kvality, ale též posuzuje, zda-li odpovídá regionálně typickému chuťovému charakteru. Při této zkoušce musí minimálně pět ze šesti degustátorů komise uznat posuzovanému vínu jakostní úroveň Weinviertel DAC.

Od roku 2009 se také zavedla apelace Weinviertel DAC Reserve, která symbolizuje úspěch a sílu Weinviertelu. Tato vína jsou suchá, peprnější, výraznější, vyzrálejší, vyznačují se hutnou strukturou, dlouhou dochutí a osobitostí. Přípustný je i jemně botrytický až dřevnatý tón. Minimální obsah alkoholu je 13%. Žádost o udělení DAC Reserve nesmí být podána před 15. březnem roku následujícícho po sklizni a během odborné degustace, pak musí čtyři ze šesti degustátorů komise souhlasit s tím, že posuzované víno lze ze senzorického hlediska úvést na trh s apelací DAC Reserve.

  • Obsah alkoholu 12,5%
  • Zbytkový cukr 3,6 g/l
  • Kyselina 5,2 g/l
  • Servírování při 10°C
  • Typ vína: Tiché víno
  • Suché
  • Země: Rakousko, oblast: Weinviertel DAC
  • Vinařství Hirtl

Ocenění:
2018 AWC Vienna (Austrian Wine Challenge), Silver Medal, 2. místo

2018 A la carte weinführer (90 bodů ze 100)
2018 WEIN.PUR (6 x 3 glasses)
2018 45. Weinparade v Poysdorfu, Golden Medal, 1. místo
2018 IWSC (International Wine & Spirit Competition), Bronze medal, 3. místo
2018 Falstaff rotweinguide + Falstaff weinguide sterne, 2. místo (89 bodů ze 100)


Hmotnost 1.26 kg
 
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.